SEO Çalışmamda Yaptığım En Büyük Hata

Mübarek Ramazan Ayına girmeden önce bir müşterim tarafından panjur tamir ve servisi üzerine bir site yapmam istendi. Kendisi ile görüşmemde yaz aylarında panjur sektöründe hareketlilik olduğunu, SEO çalışmasını da yaparak gelecek telefonlardan biraz helal kazanç elde etmek istediğini belirtti. Daha önce bu firma için yapmış olduğum sitelerde google'de 1 hafta içinde ilk beş sırada yer aldığını, bu siteden de aynı performansı beklediğini söyledi.

Kendisine önce iyi bir isim bulacağımı, sonra web tasarımı yapacağımı ve akabinde SEO çalışması ile Ramazan Bayramından sonra ilk sayfada olabileceğini söyleyerek web tasarım projesine başladık. Hatta bana o anda bir miktar kapora vererek, daha sonra ödemeyi yapacağını söyledi.

İyi Bir Alan Adı (Domain) SEO için Çok Önemlidir

Panjur servisi üzerine projelik alan adı ararken www.panjurtamirservisi.com alan adının boş olduğunu görünce hemen aldım. Bu durumu müşterimle paylaştım. Çok güzel bir domain almıştım. Web tasarım işi yapıyorsan ve Google'de ilk sayfada olmak müşterin için önemli ise önceliğin iyi bir alan adına sahip olmak. Bu meslekte geçirdiğim deneyimden edindiğim öncelik jenerik bir alan adı edinmek.

Alan Adı (Domain) Alırken Çok Dikkat Etmenin Önemli Olduğunu Biraz Geç Anladım

Panjur İmalat ve Bakım Servisi web tasarım ve SEO projesini yaparken, alan adında.org uzantısı alınmış, ama neden .com uzantısı boşta kalmış diye aklımda soru işaretleri vardı. Bir yandan işimi yaparken bir yandan da yaptığım hatayı düşünüyordum. İlk defa araştırmadan, dikkatsizce bir domain almıştım. Bu zamana kadar bu domain neden alınmamıştı veya alınmıştı da ne oldu da serbest bırakılmıştı. Tüm bu kaygılarla website projemi Ramazan Bayramına kadar yetiştirdim ve yayına aldım.

Ayrıca bu sektörde çok makale yazdığım için tekrara düşmemek için makaleleri de Kütahya'daki bir bir bayan arkadaşa yazdırdım. Benzersiz içerikler olduğunu test ederek yerleştirdiğim makaleler oldukça güçlü idi. Artı SEO çalışmasına başlamak gerekliydi ve öylede yaptım. Arama motorları kaydı, site haritası ve sosyal medya çalışması yaparak sonraki bir ayı daha geçirdim.

Ve SEO Patladı, Site Elimde Kaldı, Sonuç Hüsran....

Her zaman kullandığım gmetrix, WM Aracı ve diğer SEO araçları ile test ettim. Ama sonuç kocaman bir hüsran. İki ay geçmiş olmasına rağmen site önemsediğim kelimelerde ikinci sayfa 5. sıradan yukarı çıkamıyordu. Alan adını alırken yaptığım ölümcül hatayı anlamak çok da geç olmadı. www.panjurtamirservisi.com alan adı mükemmel idi, ama geçmişi sabıkalıydı. Aşağıdaki resimden de anlaşılacağı gibi. 2010 lardan itibaren alınmış ve terkedilmiş bir alan adına sahiptim artık.

panjurtamirservisi.com backlinkleri

Yanlış Alan Adı (domain) Almanın Bedeli Ağır Olur

Almış olduğum domain geçmişi hakkında yaptığım araştırma sonucunda bedeli ağır olacak bir işe kalkıştığımı anlamıştım. Benden önce bu alan adına sahip olan arkadaş google'de üst sıralara çıkmak için olur olmaz backlink sitelerinden link çıkışlarına sahipti. Alan adının spam olarak algılanmasına sebep olmuş ve SEO açısından oldukça zor bir duruma sokmuştu. Site wordpres ile yapılmış, ayrıca keyloger yemişti. Yönlendirmelere baktığımda işimin çok zor olduğunu, daha önceden alınmış linklerin oluşturmuş olduğu 404 ve 301 hatalarının giderilmesi gerekliliği ortada idi. Hemen hemen hergün google ve diğer sitelerden gelen 404 ve 301 hatalarını tek tek inceleyerek yönlendirmelerle düzeltmeye çalıştım.

Yaptığım hatayı geç olsa da anlamıştım. Zaman içerisinde düzelmesi için var gücümle çalışmaktayım. Bakalım google beni ne zaman anlayacak, alan adının arzu edilen seviyede faydalı olacak bir yapıya kavuşturacak.

Karadenizliyi asmaya götürmüşler ve "son sözün nedir?" diye sormuşlar. Karadenizli cevap vermiş; "Bu da bana ders olsun!" demiş.

Benimki de bu misalden...

Tags

İltekmer Bilişim


Merkez Mah. Bağcılar Cad.
Andaç İşhanı No:22 Kat:2/21
Bağcılar - İstanbul

Tel: 0212 461 44 82
Cep: 0505 234 3170