MEB'den yine aynı genelge: "para isteme yakarım"

meb ne yapmak istiyor

İlköğretim Genel Müdürlüğü Diploma parası ve kayıt kabulde para talep edilmeyeceği açıklamasını yaptı. İlköğretim Genel Müdürlüğü; "İlköğretim diplomalarının verildiği ve okul kayıtlarının yapıldığı 2011-2012 eğitim-öğretim yılı başında okul-aile birlikleri aracılığıyla velilerimizden kesinlikle diploma parası adı altında hiçbir ücret talep edilmeyecek, ayrıca ilköğretim okullarına kayıtlar e-Kayıt sistemi ile merkezi olarak yapıldığından velilerimizden kesin kayıt için herhangi bir belge ve kayıt ücreti istenmeyecektir."

Yukarıdaki açıklamayla okullara giden veliler tabiki para isteyen müdürü, müdür yardımcısı ve okul aile birliği üyeleri ile kavga edecekler. Çünkü okullarda temizlik elemanı ve memur ihtiyacı var. Bir kişiyle de yürüyecek bir iş değil. Müdür para isteyecek, veli ise genelgeyi gösterecek. Bakanlığın çelişiye düştüğü duruma bir de siz göz gezdirin. Kim haklı?

"Bir yanda sakın ha para falan istemeyin soruşturma açarım, diğer yanda okullarda temizlik ve hijyen isterim. Peki okullara ödenek göndermeyen MEB ve İlköğretim Genel Müdürlüğü ne demek istiyor? Para isteme ama, okulun ihtiyaçlarını gör. Hırsızlık mı yaparsın, bulunduğun yerleşim birimindeki camilerde cuma çıkışı para mı toplarsın, yoksa okuldan bir ekiple esnaf gezilerine mi çıkarsın. Biz bilmeyiz" demek istiyor. Eğitimin bu kadar çifte standartlı bir duruma düşürüldüğü yıllarca herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ama gelin görünki bundan şikayetçi olan okul müdürleri ve yardımcılarından hiçbir adım atılmıyor. Sadece serzenişler ve eleştirisel yakınmalar. Velilerle kavgalar devam edip gidiyor. bakan eğitimcileri üzüyor

İşin bir başka tarafı da müfettişlerle ilgili. Okula gelen müfettişler idari denetimde okul aile birliği alındı makbuzlarını görüyorlar ve hiçbir işlem yapmıyorlar. Devetin müfettişi devletin müdürüne demez mi sen bu paraları nerden topladın? Her sene genelge ve basında çıkan yazıları görmedin mi?. Suç işlediğinin farkında değilmisin? Hiçbir şey demedikleri gibi bir de idari bölüme verdikleri notlar hep 90 ve üzeri olur. Bir başka çelişki değilmi sizce. Çünkü toplanma izni olmayan kayıt, diploma ve diğer gelirlerle okulu idare eden okul müdürlerine bir ödül veriyorlar.

İlköğretim Genel müdürlüğü bu genelge ile,
okul müdürleri yasak olan para toplamayı devam ettirmekle,
müfettişler yasak olan bu idari yapılanmayı bütün okullarda gördükleri halde üstün başarı puanı ile ödüllendirmekle
suç işlemiyor mu? Kimin suç işlediği ise belli değil.

Suçlu yok aslında. "Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla" mukabilinden bir durum. isteme ha canını yakarım, ama durumunu söyle bağış al. Ama bana kadar gelmesin.

Çünkü babalar evden şikayet istemez....

Tags

İltekmer Bilişim


Merkez Mah. Bağcılar Cad.
Andaç İşhanı No:22 Kat:2/21
Bağcılar - İstanbul

Tel: 0212 461 44 82
Cep: 0505 234 3170