MEB bu genelgeyi hangi amaçla yayınlıyor?

Her yıl eğitim öğretim yılı başlarında İlköğretim Genel Müdürlüğü bir genelge yayınlar. Bunu neden yapar bilmeyiz. Bu sen de yine beklenen oldu. İlköğretim Genel Müdürlüğü basına çıkan açıklamasında "Diploma parası ve kayıt kabulde para talep edilmeyeceği" açıklamasını yaptı. İlköğretim Genel Müdürlüğü açıklamasının gerekçeli bölümünde ise ; "İlköğretim diplomalarının verildiği ve okul kayıtlarının yapıldığı 2011-2012 eğitim-öğretim yılı başında okul-aile birlikleri aracılığıyla velilerimizden kesinlikle diploma parası adı altında hiçbir ücret talep edilmeyecek, ayrıca ilköğretim okullarına kayıtlar e-Kayıt sistemi ile merkezi olarak yapıldığından velilerimizden kesin kayıt için herhangi bir belge ve kayıt ücreti istenmeyecektir." diyor.

Yukarıdaki açıklama gören, okuyan, duyan veliler bağış isteyen müdürü, müdür yardımcısı ve okul aile birliği üyeleri ile kavga edecekler. Çünkü okullarda temizlik elemanı ve memur ihtiyacı var. Ödenek yok. Bir kişiyle de yürüyecek bir iş değil. Müdür para isteyecek, veli ise genelgeyi gösterecek. Bakanlık bu genelge ile velilerle okul idaresini birbirine düşürüyor. Bu sıkıntılı duruma çözüm üreten de yok gibi. Kim haklı? Gidin konuşun isterseniz. Herkes haklı. Haksız olan yok.

*İlköğretim 8 yıl ve ücretsizdir. Bu nedenle para istemek suçtur. (Doğru)

*Okullarda temizlik ve hizmet adına bir miktar gelire ihtiyaç var. Ödenek olmadığına göre veli bu gideri karşılamalı. (doğru)

"Bir yanda sakın ha para falan istemeyin soruşturma açarım, diğer yanda okullarda temizlik ve hijyen isterim. Peki okullara ödenek göndermeyen MEB ve İlköğretim Genel Müdürlüğü ne demek istiyor? Para isteme ama, okulun ihtiyaçlarını gör.

Eğitimin bu kadar çifte standartlı bir duruma düşürüldüğü yıllarca herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ama gelin görünki bundan şikayetçi olan okul müdürleri ve yardımcılarından hiçbir adım atılmıyor. Sadece serzenişler ve eleştirisel yakınmalar. Velilerle kavgalar devam edip gidiyor.

İşin bir başka tarafı da müfettişlerle ilgili. Okula gelen müfettişler idari denetimde okul aile birliği alındı makbuzlarını görüyorlar ve hiçbir işlem yapmıyorlar. Devetin müfettişi devletin müdürüne demez mi sen bu paraları nerden topladın? Her sene genelge ve basında çıkan yazıları görmedin mi?. Suç işlediğinin farkında değilmisin? Hiçbir şey demedikleri gibi bir de idari bölüme verdikleri notlar hep 90 ve üzeri olur. Bir başka çelişki değilmi sizce. Çünkü toplanma izni olmayan kayıt, diploma ve diğer gelirlerle okulu idare eden okul müdürlerine bir ödül veriyorlar.

İlköğretim Genel müdürlüğü bu genelge ile,
okul müdürleri yasak olan para toplamayı devam ettirmekle,
müfettişler yasak olan bu idari yapılanmayı bütün okullarda gördükleri halde üstün başarı puanı ile ödüllendirmekle
suç işlemiyor mu? Kimin suç işlediği ise belli değil.

Suçlu yok aslında. "Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla" mukabilinden bir durum. isteme ha canını yakarım, ama durumunu söyle bağış al. Ama bana kadar gelmesin.

Çünkü babalar evden şikayet istemez....

acizane yıllardır bu konuda öğretmen ve idareci arkadaşlarımla paylaştığımçözüm önerilerimi burda da sizinle paylaşmak istiyorum.

Okullardaki temizlik ve hjyen işlerini o yerleşimin beledeisenie verilsin. Belediye okullara hzmetli atamasını ve okulun fiziki ihtiyaçlarını (boya ve temizlik malzemeleri) karşılasın. Devlet de o bölgedeki bütün su kullananlardan su faturası ile beraber eğitim adına 2 TL aylık tahsil etsin. Böylece okul müdürleri büyük bir şaibe altından kurtulmuş olurlar. Hemde temizlik ve hijyen gibi önemli bir konu okul müdürlerinin tasarrufundan ve istismarından kurtulmuş olurlar.

Tags

İltekmer Bilişim


Merkez Mah. Bağcılar Cad.
Andaç İşhanı No:22 Kat:2/21
Bağcılar - İstanbul

Tel: 0212 461 44 82
Cep: 0505 234 3170