4 bir rakam mıdır öğretmenim?!

2012 yılı yapılacak işler 4 ay öncesinden başlamıştı. herşey dört dörtlük olacaktı. öğretmen bu 'dört'ü hiç aklından çıkaramayacaktı. bu iş için dört bir tarafa haber verildi. olaydan haberi olanlar heyecanla senaryoyu okuyup dört köşe olmuşlardı. nitekim 2012 yılının başlarında senaryo sahne almaya ve ilk fragmanlar yayınlanmaya başlamıştı bile.

sistem dört sac ayağı üzerine kurularak geri bildirimli döngüler şeklinde yürüyecekti. hükümetten mebe, mebden medyaya, medyadan sendikaya sonra geriye doğru... 201'4' e kadar ki süreyi de kapsayacak olan sistem dördüncü ay içerisinde sonuçlanmamalıydı. mutlaka karne sonrasına bırakılmalıydı.

önce 4+4+4 meclisten geçirildi alkışlarla.

birinci dört

ikinci dört

üçüncü dört

dördüncü dört

4+4+4+4

sistem dört dörtlüktü ve dördün üzerine kurulmuştu.

dörtten sonraki öğretmenler dört bir tarafa savurulacakları endişesi ile gözlerini dört açmış haber bekliyorlardı çaresizce. yolun başında iken senaryo gereği öğretmen hakkında 4 önemli başlık belirlenmişti.

"öğretmenin eşdeği sistemde bulunamadı"

"öğretmenler çalışmıyor"

"öğretmenlere şahsiyet kazandırılacak"

"öğretmenler 15 saat çalışıyor"

herkese ek ödeme var ama öğretmene yoktu.

sahipsiz, kimlikliz ve kişliksiz kalmış öğretmenin sinirleri bozulupta öğrenciye birşey yapma endişesi ortaya çıkınca hemen "alo 147" sisteme koyuldu. tabiki 1+7=?/2=4 => 4+4

sistem arzu edilen çerçevede devam ediyordu.

nice fedekarlıklarla eğittikleri ve bugünlere getirdikleri insan gruplarından oluşan dörtlü ittifakın kendisine bu kadar düşman olacağını hiç düşünememişti öğretmenim. çünkü herşey 4 üzerine kurulmuştu. 4 ten sonra bir sayı yoktu.

memur maaş zamları için ilgili bakanlık üçbuçuk önererek çekiliyor, işi hakem heyetine bırakarak dördü işaret ediyordu. ilgili ağızlar ilave yükten bahsederek komşularımızı hatırlatıyorlardı.

dört bir tarafı kuşatılmış öğretmenin en son beklentisi hakem heyeti idi. problemlerin çözümü merkezi artık hakem heyeti idi. beklenen gün geldi beklenenler oldu 3 sendika+1 atanmışlar olarak içeri giren 4 lü grup 4+4 e onay vermişlerdi. son sözü yine dördüncü söylemeli idi.

öğretmenlerin umutları artık 201'4' e kaldığı yazılıp çizilmeye başlamıştı bile...

artık akşam olmuş merak edilen bütün sorunlar ve sorular cevabını bulmuştu. süreçten ve sonuçtan dörde katlanmış öğretmen 4 ün basit matematiksel bir işaret olmadığını anlamıştı.

4 bir eğitim sisteminin adı,

4 insanca yaşamak için verilen onurlu mücadelenin sonucu,

4 201'4' e kadar dayanılacak bir karın ağrısı idi.

hükümet, meb, medya ve sendikasından umduğunu bulamayan öğretmen için 4 rakamını unutmamak üzere 201'4' e yemin ederek minübüse binip evinin yolunu tutma vakti gelmişti...

arkayı dörtleme zamanı geldi öğretmenim...

ilhami ünal
29/05/2012 İstanbul

Tags

İltekmer Bilişim


Merkez Mah. Bağcılar Cad.
Andaç İşhanı No:22 Kat:2/21
Bağcılar - İstanbul

Tel: 0212 461 44 82
Cep: 0505 234 3170